Hatókörbe tartozók védelme:
Röntgensugarak biológiai hatása: Gondos adagolás, és ellenőrzés esetén sok betegség gyógyításánál, előnyösen alkalmazható. Hosszas behatás esetén a sugarak igen komoly károsodást okozhat, ezért akik sugarakkal sokat foglalkoznak olomernyővel ólómüveggel, ólóm melénnyel, iletve megfigyelő ablakokkal és röntgencső alkalmas beburkolásával védekeznek. Az ólóm elnyeri az emberre káros sugarakat.
A sugárzásból energia nyelődik el a szervezetben. Az elnyelt energia a biológiai rendszerekben, különböző elváltozásokat okoz. Ez jelentkezhet a sugárzásnak kitett szervezeten, vagy az utódokon. (Születése rendellenesség)
Védekezés módszerei: a) idővédelem: sugárzás térben való tartozkodás, időbeli korlátozása.
b) távolságvédelem: sugárforrástól való távolság előírása.
c) sugárelnyelő falak alkalmazása. pl: ólóm ,beton stb...
Idegen munkáltató munkaterületén végzett tevékenység, munka, és tűzvédelmi feltételei:
-idegen munkáltató írásos engedélye szükséges a munkavégzéshez. -munkavégzés előtt, megfelelő oktatásról gondoskodni kell. -A területen munkát végzők számára, a rájuk vonatkozó belső szabályokat hozzáférhetővé kell tenni, amit általában, a szerződés mellékleteként csatolnak. - Veszélyzónák elkerülése céljából, a munkavégzést be kell határolni. - A veszély zónát, le kell határolni belépést táblával kell tiltani. - Munka végzőnek, a munkavégzés általános szabályai mellett, az idegen cég, belső szabályait is be kell tartani.
Radioaktivitás mechanizmusa, az ellene védekezés alapja, rádioaktív anyagok alkalmazási területe, hulladék biztonságos elhelyezése:
Bizonyos atom magok spontán bomlása, amelyet α (alfa) részecskék β (béta) részecskék kibocsájtása, valamint gamma sugárzás kísér.
Természetes radioaktivitás, a természetben előforduló radio izotópoknak, spontán szétesésének eredménye.
Ionizáló sugárzás, ártalmas az élő környezetre.
Alkalmazási területei: gyógyászat, ipar, atomerőmű. Ezen hulladékok, az élővilágra veszélyesek, azért a környezetből elzárt, biztonságos tárolókban kell elhelyezni. Az elhelyezés kis és közepes aktivitású hulladék esetén, a felszínen vagy a felszín alatt, kis mennyiségben történik. Nagy aktivitású esetén a nagy hőtermelésük miatt, 40...60 éven át az erőművek mellett felépített átmeneti tárolókban történik, azután a felszin alatt 300...800m-es mélységben, a végleges tárolókban, itt legalább 10,000 évig kell tárolni.